RAJSKI PTAK
Studio Tatuażu Artystycznego

ul. Bernardyńska 5
35-069 Rzeszów
Podkarpackie/Polska

„Minerał”: tel. 502 290 999
„Gregor”: tel. 503 999 761

tatuazrajskiptak@gmail.com
www.rajskiptak-tattoo.pl

Image Alt

Historia Piercingu

Kolczykowanie ciała sięga czasów starożytnych ok. 5000 r.p.n.e. i trudno jest jednoznacznie określić kiedy i przez kogo został zapoczątkowany ten sposób modyfikacji ludzkiego ciała.
W Starożytnym Egipcie noszenie kolczyków było przywilejem najwyższych sfer społecznych. Przekłuty pępek mógł mieć tylko Faraon oraz najbliżsi członkowie jego rodziny, okazując tym swoją wyższość do poddanych. Piercing był też popularny w rzymskim imperium gdzie przekłute ucho było oznaką wysokiego statusu społecznego, świadczyło o wielkim bogactwie i przepychu. Starożytni wojownicy poprzez przebity sutek pokazywali męstwo, odwagę wobec wroga oraz swoją lojalność. Władze imperium rzymskiego kolczykami oznaczali przestępców oraz więźniów, a starożytnej Grecji  piętnowano w ten sposób pojmanych szpiegów.

Wśród obrzędów Majów i Azteków szamani i kapłani mieli przywilej przekłucia języka wierząc w przemiana zapewniającą osiągnięcie wyższego stopnia oświecenia i zbliżenie do bogów. Przekłuta przegroda nosowa u wojownika sprawiała iż wydawał się on silniejszy i odważniejszy od swoich wrogów. W niektórych plemionach afrykańskich z kolei czym większa była średnica otworu w uchu powstałego w wyniku rozciągania, tym wyższy był status społeczny osoby posiadającej tego rodzaju kolczyk. Innym powodem noszenia kolczyków były powody religijno – mistyczne, wierzono, że przez uszy wchodzą do człowieka złe duchy – kolczyki miały je odstraszać.

Kultura chrześcijańska zanegowała wartość body piercingu, traktując go jako praktykę barbarzyńską i pogańską. Spowodowało to brak zainteresowania tym sposobem ozdabiania ciała. Dopiero w XVI wieku kolczyki stały się ponownie symbolem statusu płci męskiej. Piercing propagowali głównie żeglarze, którzy uważali, że jeśli po śmierci ich ciało zostanie wyrzucone na brzeg, to kolczyk stanie się zapłatą za chrześcijański pochówek. Uważali ponadto, że przekłute ucho powoduje zwiększenie pola widzenia, co niekiedy potwierdza współczesna akupunktura.Kolejna moda na kolczykowanie ciała to wiek XVIII, kiedy to modne było przebijanie sutków i genitaliów męskich i żeńskich. Był bardzo popularny wśród brytyjskiej rodziny królewskiej i arystokracji. Przebicie intymne „Prince Albert” stało się stosunkowo powszechną praktyką. Swoją nazwę zawdzięcza małżonkowi królowej Viktorii, który jako pierwszy przekłuł sobie „męskość”. Celem tego kolczyka było umocowanie penisa do nogawki spodni, tak aby uniknąć niezręcznej sytuacji związanej z noszeniem bardzo obcisłych spodni modnych w tym okresie.

Na przestrzeni tysięcy lat głównym powodem przekłuwania i kolczykowania ciała były cele estetyczne. Kolczyki traktowane były jako ozdoba ciała. Ten cel obecnie jest najbardziej popularny i mimo, że kolczyki mogą być w kształcie różnych znaków, nosić ze sobą różną treść, oraz wyrażać nas w różny sposób to spełniają one w większości funkcje estetyczną, podkreślającą naturalną urodę.